کلیپ/ طرح ولایت

درباره  طرح ولایت

بعد از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی و استمرار ارزش‌ها و باورهای دینی در جامعه، دشمنان اسلام حیات مادی خود را در خطر دیدند و درصدد تضعیف و ایجاد انحراف در باورهای نسل جوان برآمدند؛ آن‌ها برنامه‌هایی همچون القای ناکارآمدی دین، ترویج شبهات و افکار انحرافی را در قالب شبیخون و تهاجم فرهنگی، طراحی کردند.

یکی از راهکارهای اصلی مقابله با این توطئه‌ها، توسعه و گسترش معرفت و بصیرت دینی، بر پایه قرآن و مکتب اهل بیت (علیهم‌السلام) برای تقویت قدرت تحلیل منطقی و مستدل در بین قشر جوان، به ویژه دانشجویان می‌باشد که در همین زمینه، دوره آموزش مبانی اندیشه اسلامی (طرح ولایت) در نظر گرفته شد.

به همین منظور با استعانت از خداوند متعال، ارشاد‌هاي مقام معظم رهبريمدظله‌العالي، راهبري حضرت آیت‌الله مصباح يزديدام‌عزه و قواي اجرايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، با همکاري سازمان بسيج دانشجویی و معاونت آموزشي موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)  دورة آموزش مباني انديشه اسلامي با عنوان «طرح ولايت» ويژة اساتيد، دانشجويان و طلاب بسيجي سراسر کشور از تابستان سال 1375 شروع شده و تاکنون 19 دورة آن برگزار شده است. در اين طرح جوانان بسيجي با مباني انديشه اسلامي آشنا شده و نسبت به رويارويي با شبهات عقيدتي و سياسي خود را ايمن مي‌سازند. حضور بيش از 4000 دانش‌پژوه در اين دوره‌ها از افتخارات طرح ولايت مي‌باشد.

از اهداف دوره‌های طرح ولایت، معرفی و ترویج فرهنگ ناب اسلامی، معارف قرآن کريم و اهل‌بیت (عليهم‌السلام)، آشنایی اقشار مختلف جامعه به‌ویژه افراد محصل، با مبانی اندیشه اسلامی و مباحث مرتبط، مي‌باشد. از ديگر اهداف اين دوره‌ها مي‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1- ارائه نظام صحیح تفکر و دست‌یابی به معرفت دینی در چارچوب نیازهای روز اجتماعی؛

2- تعمیق، تحکیم و آشنايي بيشتر با مبانی اندیشه اسلامی  و مباحث مرتبط با آن از طریق فضای مجازی؛

3- تاثیرگذاری فرهنگی و عقیدتی در مراکز علمی، فرهنگی و اذهان عمومی جامعه؛

4- نقد اندیشه‌های باطل، انحرافی و مورد تعارض با مبانی اندیشه اسلامی با ارائه راهکارهای مورد نیاز و کارامد؛

5- تربیت نیروهای متخصص انقلاب اسلامی با بهره‌گیری از روش‌های نوین و در قالب مبانی اندیشه اسلامی طرح ولایت؛

6- گسترش اعتقاد نظری و التزام عملی به ولایت فقیه بر اساس مبانی اندیشه اسلامی؛