//-->

در اولین نشست مرکز آموزش اندیشه های بنیادین، حجت الاسلام دکتر مهدی ابوطالبی به بیان تاریخچه و تبیین طرح ولایت پرداختند

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش اندیشه های بنیادین (مآب) اولین نشست تخصصی مرکز مآب در نمایشگاه دستآوردهای پژوهشی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

 

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی ابوطالبی رئیس مرکز آموزش اندیشه های بنیادین (مآب) و عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به تبیین تاریخچه ی طرح ولایت، سیر منظومه ای کتب طرح ولایت و برنامه های آتی مرکز آموزش اندیشه های بنیادین پرداختند.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی ابوطالبی در مورد تاریخچه ی شکل گیری طرح ولایت و مرکز آموزش اندیشه های بنیادین گفتند: مرکز دوره های طرح ولایت در گذر زمان به مرکز آموزش اندیشه های بنیادین تحت عنوان مآب تبدیل شد. اصل دوره های طرح ولایت اواسط دهه 70 با تقاضای فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آن مقطع تاریخی برای دانشجویان دانشگاه امام حسین علیه السلام شکل گرفت.

 

 ایشان افزودند: خدمت حضرت علامه مصباح یزدی رسیدند، عرض تقاضائی هم خدمت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) داشتند که افرادی مثل حضرت علامه مصباح و اندیشمندانی از این دست بتوانند مباحثی را طراحی کنند تا شبهاتی که حتی بین دانشجویان دانشگاه امام حسین علیه السلام پدید آمده بود را بتواند پاسخ دهد و پیشگیری کند.

 

رئیس مرکز آموزش اندیشه های بنیادین (مآب) گفت: براین اساس، جهت طرح مباحث بنیادینی که در حل بسیاری از شبهات اعتقادی، سیاسی، اجتماعی موثر است، دوره هایی، طراحی و شروع شد که  اساتید اولیه این دوره ها، خود حضرت علامه مصباح یزدی، علامه جعفری و آیت الله جوادی آملی و امثال این بزرگواران بودند.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابوطالبی گفتند: دوره ‌های تابستانه‌ای با این نگاه شروع و روز به روز گسترده تر شد و این دوره ها برای دانشجویان دانشگاه های مختلف اجرا شد. این برنامه ابتدا برای بسیج دانشجویی و بعدها برای اقشار مختلف اجرا شد. برای فرهنگیان، اساتید دانشگاه و برای مدیران ارشد دولتی و حتی در مقطع دانش آموزی این کتب تدریس شد. تا بحال طبق آمار هایی که وجود دارد بیش از 50  هزار نفر در این دوره ها حضور پیدا کردند.

 

عضو هیأت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: محتوای این دوره ها که تدریس شد ابتدا تبدیل به جزوه و سپس تبدیل به کتاب شده است و کتاب ها هم که از سال 77 منتشر شده اند، دائما بازنویسی و  مورد بررسی قرار گرفته است و در دوره های مختلفی هم تجربه شده است. برخی دوره ها در قالب طرح ولایت مقدماتی و تکمیلی بود یعنی فراگیران یک تابستان برای دوره مقدماتی و یک تابستان برای دوره ی تکمیلی می آمدند. این دوره ها به شکل های مختلف  تجربه شد که الان در قالب یک دوره و 6 کتاب خاص اجرا می شود.

 

ایشان افزودند: هر کتاب در حد 2 واحد درسی تدریس می شود، محتوای کتاب ها همچنان با نظر اساتید، منتقدین و خود مولفین که مطالعه  و تدریس می کنند مورد بازنویسی قرار می گیرد یا براساس شبهات روز به روز رسانی می شود و مطالبی به آنها اضافه می شود. بر همین اساس تحول در سیر تدوین کتب زیاد است.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی ابوطالبی در توضیح سیر نظام واره ی کتب طرح ولایت گفتند: اما آنچه سالهاست شکل گرفته همین شش کتاب معرفت شناسی، خداشناسی، انسان شناسی، فلسفه ی اخلاق ، فلسفه ی حقوق و فلسفه ی سیاست است. این کتاب ها و این دوره چند ویژگی دارد. یک ویژگی این کتاب ها و بسته شش تائی این است که یک منظومه ی به هم پیوسته است. بحث های معرفت شناسی یا خدا شناسی و سایر بخش ها در کتب مختلف طرح شده است ولی به صورت به هم پیوسته باشد و هر کتاب اینها ناظر به کتاب قبل و بعد نوشته شده باشد، کمتر دیده می شود و این ویژگی خاص این کتب است؛ به تعبیری یک ساختمانی است که اول معرفت شناسی بعد خداشناسی بعد انسان شناسی بعد فلسفه ی اخلاق بعد بر اساس فلسفه ی اخلاق، فلسفه ی حقوق و بعد براساس فلسفه ی حقوق ،فلسفه ی سیاست است که اینها سیر منطقی و پیوسته دارد.  مبانی را از پایین میچیند و بالامی آید، با اینکه مولفین مختلف هستند در کتابها تلاش  شده  پیوستگی رعایت شود و هر کدام بر اساس پایه های قبلی چیده می شود و جلو می آید.

 

ایشان در ادامه ی توضیح ویژگی های کتب طرح ولایت گفتند: این سیر منظومه ای  و به اصطلاح یک بسته از انتزاعی ترین بحث های فکری، ذهنی و نظری شروع  می شود تا به عینی ترین بحث های سیاسی و اجتماعی مثل حقوق زن و خانواده و کار آمدی جمهوری اسلامی و...میرسد. این بسته از این جهت که از مبنائی ترین و زیربنایی ترین بحث ها تا عینی ترین بحث ها درآن هست بسته ای کم نظیر است. ویژگی بعدی این کتب استفاده از روش استدلالی و برهانی است. یعنی کتاب ها کاملا بر اساس استدلال های عقلی و منطقی یک نظام معرفتی مشخص را به فراگیران منتقل می کنند.

 

حجت الاسلام دکتر ابوطالبی گفت: در بحث های مختلف عینی از جمله فلسفه حقوق و فلسفه سیاست و بحث ولایت فقیه، اصل همان استدلالات عقلی است. هر چند از بحثهای نقلی هم به عنوان شاهد در بحث ها استفاده شده است،  این استدلالی و عقلی بودن، ویژگی دیگر این مجموعه است که با زحمت مؤلفین محترم شکل گرفته است.

 

رئیس مرکز آموزش اندیشه های بنیادین (مآب) گفتند: من از حجت الاسلام والمسلمین دکتر الهی راد که در طول این 7 سال زحمت کشیدند و با مدیریت خودشان کار را به اینجا رساندند تشکر میکنم؛ همچنین سایر محققین و مؤلفین و مدیران و مسئولین موسسه و همکاران، در مرکز مآب و در راس همه حضرت علامه مصباح یزدی  که نظارت  و اشراف روی کارها و برنامه ها دارند  و کار را به اینجا رسانده اند. البته کار همچنان قابلیت تکمیل و توسعه را دارد. برنامه هایی در مرکز آغاز شده است.  از جمله تدوین کتب در سطوح مختلف کتاب هائی در سطح کودک و نوجوان در حال تألیف است.

 

ایشان در توضیح برنامه های آتی مرکز آموزش اندیشه های بنیادین(مآب) گفتند: غیر از سطح موجود، کتاب ها در سطح پائین تر، در چهار مقطع در حال تألیف است. یک مقطع دوره ی ابتدائی اول(پیش دبستان، اول، دوم، سوم)، یک مقطع دوره ی ابتدائی دوم (چهارم، پنجم،ششم)، است. یک مقطع متوسطه ی اول( هفتم،هشتم، نهم) و یک مقطع متوسطه ی دوم(دهم، یازدهم، دوازدهم) است.

 

ایشان در ادامه افزودند: تقریبا تألیف کتاب ها پیشرفت 60 درصدی داشته است و امیدواریم تا سال آینده تکمیل و منتشر گردد. اگر ما بتوانیم بحث های مبنائی معرفت شناسی، خداشناسی، فلسفه اخلاق و .. را به زبان کودکان و نوجوانان  عرضه کنیم کار بسیار مهمی است.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی ابوطالبی در پایان گفتند: برنامه بعدی هم که در راستای توسعه طرح دنبال می شود، ترجمه کتب به زبان های پر مخاطب دنیاست. هم اکنون ترجمه چهار کتاب به زبان عربی تقریبا تمام شده است و در مرحله ی نهائی است.  دو کتاب دیگر هم به زودی انجام  می شود. برای ترجمه به زبان های دیگر هم در حال مذاکره و بررسی هستیم  و نمونه هائی ترجمه شده و در حال ارزیابی است.  زبان اردو،  انگلیسی و اسپانیائی سه زبانی هستند که ترجمه کتاب ها به این زبان ها در حال پیگیری است.