علامه مصباح: امید به دشمنان و پیشنهاد مذاکره به آنان در خفا احمقانه است

وی ادامه داد: مؤمنان باید در همه امور، فقط و فقط به یاری خدا اعتماد داشته باشند؛ حتی به بازو و توان خودتان اعتماد و تکیه نکنند؛ خداوند مؤمنان را تنها به وسیله اسباب مادی و ظاهری یاری نمی‌کند، بلکه در صورت توکل بر خدا، امدادهای الهی نیز، شامل حال مؤمنان خواهد شد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به نمونه‌هایی از نصرت الهی به مؤمنان، جنگ بدر را یادآور شد و گفت: در جنگ بدر، از همان ابتدا معلوم بود که مسلمانان با آن تعداد کم و تجهیزات اندک نمی‌توانند پیروز شوند؛ اما واقعا به خدا اشتغاثه کرده و بر او توکل کردند و خدا نیز با نزول فرشتگان، آنها را بر دشمن مجهز پیروز کرد. استغاثه و توکل بر خدا، همیشه سبب نصرت الهی می‌شود و عدم توجه به خدا، سبب می‌شود تا خدا شما را به خودتان با همان امکاناتتان واگذارد.

 علامه مصباح یزدی با بیان این که غیر از شکرگزاری نعمت‌ها، وظیفه دیگری نیز داریم، ادامه داد: باید از این نعمت‌های الهی، در راه خدا و کسب رضای او استفاده کرد؛ به فکر حزب، خانواده و جیب خود نبود، بلکه از این نعمت‌ها برای انجام وظیفه بهره بگیریم.

وی با اشاره به این‌که کسی از سنت امتحانات الهی استثنا نشده است، ادامه داد: برخی از عوامل سبب می‌شود تا اولا انسان متوجه نباشد، که برخی امور، امتحان الهی است. امتحان الهی سنت کلی است و خداوند برای اجتماعی که در مسیر سعادت هستند، با امتحاناتی، زمنه را برای رشد آن‌ها فراهم می‌کند؛ باید مراقب باشیم تا مبادا در این سنت‌ها و امتحانات رد شویم. اولین وظیفه ما در امتحانات الهی این است که دستمان را جلوی خدا دراز کنیم و بدانیم همه امور به دست خداست و حتی اگر بیشترین کمبودها را داشته باشیم، خداوند می‌تواند آن را جبران کند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم ادامه داد: بعد از توکل بر خدا نیز نباید مأیوس بود، باید امیدوار بود؛ طبیعی است که گرفتاری، بیکاری، تحریم و حتی تحریم داروی بیماران سبب دلسردی و یأس می‌شود؛ اما این ضعف‌ها را باید با آموزه اسلامی توکل جبران کرد. اگر این درس را گرفتید، پیروزی نهایی از آن شماست، هم بلا رفع خواهد شد، هم رفاه و آسایش همین دنیا نصیبتان می‌شود، بر دشمنتان نیز پیروز خواهید شد؛ اما رسیدن به این نقطه هزینه نیز دارد؛ هزینه‌اش این است که از همه قطع امید کرده و چشم به کمک انسان‌های دیگر ندوزید، مخصوصا کسانی که دشمن شما هستند.

وی ادامه داد: آیا احمقانه نیست که انسان امیدش به دشمنانی باشد که به خونش تشنه‌اند و می‌خواهند عزتش را از بین ببرند؟ آیا احمقانه نیست که کسی دست به طرف این‌ها دراز کند، در خفا به آنها پیشنهاد مذاکره کند و پیام تسلیم و مذاکره برای آن‌ها بفرستد؟! خداوند به شما عزت داده و ضمانت کرده اگر در خانه او بروید، این عزت را حفظ کرده و بر آن می‌افزاید؛ آیا احمقانه نیست که کسی بگوید من عزت را از خدا نمی‌خواهم، خودم عزت را از دشمنانم تقاضا می‌کنم؟!

وی افزود: اگر چنین روحیه‌ای در مردم یا مسولان جامعه‌ای پیدا شود، به معنای کفران الهی خواهد بود که طبیعتا عذاب الهی را نیز در پی خواهد داشت؛ البته بحمد الله در جامعه ما به برکت مکتب اهل‌بیت‌‌علیهم‌السلام از بابت این ملت و این مردم نگرانی نیست؛ چرا که آن‌ها با وجود این همه سختی ها، مانند کوه، مقابل دشمن می‌ایستند و خم به ابرو نمی‌آورند و هیچ پیام تسلیم و خضوعی به دشمنان نمی‌دهند.

علامه مصباح یزدی در بخش دیگری از سخنانش خاطر نشان کرد: جامعه ایرانی ما از اوایل صدر اسلام تا کنون، در طول این 1400 سال تا به حال موفق نشده بود که دولتی بر اساس دین، اطاعت خدا و بزرگداشت ارزشهای اسلام تشکیل دهد. اما از حدود 41 سال پیش تاکنون خدا نعمتی به ما داده که به هیچ امتی نداده است و آن نعمت برقراری نظام اسلامی به دست نائب امام زمان(عج) است. این نظام اسلامی، از بزرگ‌ترین نعمت‌های اجتماعی است که خدا به ما داده است و یکی از مواردی است که باید شکرگزار آن باشیم.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم ادامه داد: اما متأسفانه، دست شیطان، بسته نیست، دائما در صدد است تا این نعمت را از بین ببرد تا به وظیفه‌ای که ما در قبال این نظام اسلامی و الهی داریم که اصل آن تبعیت از ولایت است را با ایجاد شبهاتی فراموش کنیم و ما را از این نعمت الهی محروم کند. شبهاتی درباره ولایت‌فقیه، رابطه مردم با ولایت‌فقیه و نظایر آن از داخل و بیشتر از خارج با رسانه‌ها و شیوه‌های مختلف وارد می‌کنند تا مردم را از نظام جدا کنند. راز تلاش دشمن نیز معلوم است؛ چون فهمیده اند که رمز چهل سال پیروزی نظام اسلامی و شکست دشمنان در عرصه‌های گوناگون، پیروی از این رهبری الهی است.

وی ادامه داد: دشمنان سعی می‌کنند به گونه‌ای القا کنند که بسیاری از ضعف‌های جامعه امروز، به خاطر رهبری است؛ در حالی که می‌دانیم حتی در زمان رسول الله‌صلی‌الله‌علیه‌وآله که خود ایشان عهده‌دار حکومت بودند و مسئولیت هدایت جامعه را داشتند، مشکلات مادی نیز وجود داشت؛ سخت‌ترین و دردناک‌ترین بلاها بر سیدالشهدا‌علیه‌السلام که رحمت مجسم بود، وارد شد، آن هم توسط همان کسانی که توسط پیامبر‌صلی‌الله‌علیه‌وآله مسلمان شده بودند؛ آیا این مشکلات تقصیر رهبر جامعه بود؟! حقیقت این است که امتحانات الهی همواره وجود دارد و افراد در این امتحانات، متفاوتند. اما همین بلا و شهادت نیز، امتحان الهی بود که سبب شد تا بسیاری از مردم، دین‌شان را مرهون سیدالشهدا‌علیه‌السلام و قیام او باشند.

آیت‌الله مصباح با اشاره به این که مهمترین وظیفه ما به خصوص روحانیان، حفظ این نعمت، یادآوری آن و آشنا کردن مردم با وظایفشان در خصوص رهبری جامعه است، ادامه داد: آن هم رهبری که در طول سی سال زعامت نمی‌توان یک نمونه اشتباه قابل اثبات از ایشان یافت.

وی ادامه داد: وظیفه دیگری که به عنوان شکر این نعمت بر عهده داریم، این است که هر کس هر پست و شغلی که دارد، سعی کند کسانی در پست‌های کشور سرکار بیایند که بتوانند، وظیفه‌شان را به بهترین نحو انجام دهند. کسانی که مسئولیتی بر عهده می‌گیرند، باید سه ویژگی داشته باشند، اول شناخت اسلام، دوم شناخت اجتماعی و بصیرت که دشمن را بشناسند و نگاهشان نه به دشمن بلکه به خدا و یاری مردم باشد، سوم هم این‌که کار را با اخلاص و برای خدا انجام دهد و نه منافع شخصی و حزبی.

گفتنی است مراسم با شکوه گرامیداشت یوم الله نه دی، با حضور طلاب و اقشار مختلف مردم، در مدرسه علمیه فیضیه برگزار شد.