آغاز گام نخست دومین مرحله غنی سازی بانک اسناد کمک آموزشی

به گفته حجت الاسلام و المسلمین شاد، مسئول واحد تدوین متون مرکز آموزش های آزاد، طرح برگزاری مصاحبه‌ها و نشست‌های علمی تخصصی در حوزه معرفت‌شناسی بررسی شد و کلیات آن در جلسه گروه علمی مرکز آموزش های آزاد به تصویب رسید.

این طرح شامل ده تا پانزده مصاحبه یا نشست علمی درباره مسائلی از کتاب معرفت‌شناسی است که با همکاری اساتید تراز اول برگزار می‌شود و خروجی جلسات به‌صورت متن و گزارش چکیده‌وار و فیلم و صوت در اختیار اساتید و علاقمندان قرار می‌گیرد و در بانک اسناد کمک‌آموزشی بایگانی می‌شود.

برنامه مزبور گام نخست برای ورود به مرحله دوم تهیه بانک اسناد کمک‌آموزشی است. در مرحله اول، اسناد متنی و چندرسانه‌ای در پنج محور «طرح درس»، «چکیده نموداری»، «اسلاید پاورپوینت»، «صوت تدریس نمونه»، و «تبیین گردنه‌های علمی» برای هر شش کتاب مبانی اندیشه اسلامی در سال ۱۳۹۹ تهیه شد و بعد از دسته‌بندی در اختیار اساتید محترم قرار گرفت.

طبق برنامه‌ریزی واحد تدوین متون، برگزاری نشست‌ها و سامان‌دهی محصولات متنی و چندرسانه‌ای برآمده از آن، به هشت ماه زمان نیاز دارد که از زمان تصویب جزئیات، به مرحله اجرا درخواهد آمد. پس از آن مشابه برنامه مزبور برای پنج کتاب دیگر به ترتیب انجام خواهد گرفت.

افزون بر این، در جلسه روز گذشته، طرح تهیه نسخه مجهز به واقعیت افزوده برای کتاب‌های مبانی اندیشه اسلامی کلید خورد. در این نسخه از کتاب‌ها اسناد متنی یا چندرسانه‌ای در بستر وب بارگذاری می‌شوند و لینک آن‌ها از طریق درج بارکد در جای مناسب از صفحات کتاب در اختیار اساتید و فراگیران قرار می‌گیرد.

بر اساس واحد تدوین متون موظف شد حداکثر تا دو هفته دیگر طرح اولیه تولید این محصول را به‌صورت دقیق و فنی برای پرداختن به جزئیات و تصویب آن‌ها به گروه علمی مرکز ارائه نماید.