سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر مجتبی مصباح در جمع همکاران و عوامل اجرایی طرح ولایت

عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره):
تولید علوم انسانی اسلامی صرفا در حد نوشتن پایان نامه، رساله و کتاب نباشد/ افق دید علامه مصباح برای برگزاری میلیونی و جهانی طرح ولایت 
مرحوم علامه مصباح یزدی ره معتقد بودند که طرح ولایت باید جهانی شود و در سطوح مختلف متناسب سازی شده و اجرایی گردد، آشفتگی های داخل کشور که امروز شاهد آن هستیم و بسیاری از مشکلات به خاطر ضعف فرهنگی عموم جامعه می باشد و اگر روزی تنها در دانشگاه ها شاهد نفوذ دشمن بودیم امروزاین نفوذ به سمت کودکان و نوجوانان نیز رفته است.
به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش‌های آزاد، حجت الاسلام والمسلمین مجتبی مصباح عضو هیئت علمی موسسه در جمع عوامل و دست اندرکاران طرح ولایت که در سالن همایش های موسسه در قم برگزار شد در سخنانی گفت: بخش عظیمی از این کار طرح ولایت توسط عواملی انجام می شود که مانند هر کار بزرگ دیگری دیده نمی شوند چرا که معمولا کسانی که در خط مقدم هستند دیده می شوند اما آنهایی که در پشت صحنه و مشغول طراحی و تدارک هستند دیده نمی شوند.
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره گفت: واقعا عوامل اجرایی در دوره های مختلف قطعا اندازه زحماتی که می کشند قدردانی نمی شوند ولی بدانید که قطعا صاحب کار که خدای متعال می باشد قدردان شماست و اخلاص شما نیز  در این صورت بالاتر است که البته این چیزی از وظیفه ما در قبال خدمت رسانی و قدرشناسی از شما نمی کاهد.
وی افزود: طرح ولایت امروز به برکت تلاش مخلصانه مرحوم علامه مصباح یزدی ره به جایی رسیده که از لحاظ کمی و تنوع کار قابل مقایسه با روز اول آن نیست گرچه در افق دید مرحوم علامه خیلی بیش از این باید کار پیش می رفت.
حجت الاسلام والمسلمین مصباح گفت: مرحوم علامه مصباح یزدی ره معتقد بودند که این طرح جهانی شود و در سطوح مختلف متناسب سازی شده و اجرایی گردد، آشفتگی های داخل کشور که امروز شاهد آن هستیم و بسیاری از مشکلات به خاطر ضعف فرهنگی عموم جامعه می باشد و اگر روزی تنها در دانشگاه ها شاهد نفوذ دشمن بودیم امروزاین نفوذ به سمت کودکان و نوجوانان نیز رفته است.
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره با اشاره به لزوم تدارک طرح ولایت برای جامعه نخبگانی کشور گفت: برای برگزاری این دوره برای نخبگان تلاش و همت بیشتری می خواهد و کسانی که در این دوره نیز شرکت کرده اند نیاز به تعمیق بیشتری دارند.
وی با اشاره به اینکه دشمنان اسلام همواره در صدد تضعیف و ایجاد انحراف در باورهای نسل جوان انقلابی بوده‌ و خواهند بود، تصریح کرد: یکی از راهکارهای اصلی مقابله با این توطئه‌ها، توسعه و گسترش معرفت و بصیرت دینی، بر پایه قرآن و مکتب اهل بیت(علیهم‌السلام) برای تقویت قدرت تحلیل منطقی و مستدل در بین قشر جوان، به ویژه طلاب می‌باشد که در همین زمینه، دوره آموزش مبانی اندیشه اسلامی (طرح ولایت) در نظر گرفته شد.
 
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در ادامه با تبیین برنامه های طرح ولایت، به اولویت های موسسه امام(ره) در این طرح اشاره کرد و افزود: از اهداف اصلی این دوره، معرفی فرهنگ ناب اسلامی، معارف قرآن کريم و اهل‌بیت(عليهم‌السلام) برای طلاب مي‌باشد.
حجت الاسلام والمسلمین مصباح گفت: ما در بحث ترویج کمبود داریم، تولید علوم انسانی اسلامی صرفا برای نوشتن پایان نامه و رساله و کتاب نباشد که تنها خودمان یا متخصصین متوجه بحث شوند بلکه باید محتوای علمی این آثار در قسمت های مختلف ترویج و توزیع شود.
وی افزود: هدف اول طرح ولایت این بود که مبانی اندیشه دینی را به شکل فرهنگ درآورد و بر جان مخاطب بنشیند، اگر سابقا این کار توسط سخنرانی، مطالعه کتاب و مانند آن بود اما امروزه ترویج تنوع بیشتری پیدا کرده است و مخاطبان و سطح نیازهای آنان نیز متفاوت شده است که به آن نسبت وظیفه ما سنگین تر می شود.
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان ساخت: افق دید مرحوم علامه مصباح یزدی ره بسیار بلند بود و ایشان می گفتند که به روزی فکر کنید که یک میلیون نفر را آموزش دهید، حال باید ببینیم برای این کار آمادگی داریم؟ خیلی بیشتر از این مقداری که برگزار می شود تقاضا وجود دارد ولی به علت کمبود امکانات نمی توانیم دوره را به آن مقدار مورد تقاضا برگزار کنیم.
وی در پایان سخنان خود گفت: ما بالقوه توانایی های زیادی داریم، رفتن به دنبال امکانات خودش یک وظیفه است، تامین نیروی انسانی برای برگزاری این طرح خودش موضوع مهمی است که باید برای آن برنامه داشته باشیم.